FAQ
Pracownicy i doktoranci Instytutu Psychologii oprócz działalności dydaktycznej prowadzą też działalność naukową; ponieważ psychologia to nauka o zachowaniu człowieka, osobami badanymi w psychologii są ludzie.
Badania prowadzone w Instytucie Psychologii mają charakter czysto naukowy; oznacza to, że ich celem jest pogłębianie wiedzy psychologicznej i rozwijanie psychologii jako nauki. Uzyskiwane wyniki nie są w żaden sposób wykorzystywane do innych celów. Wszystkie badania są też w pełni anonimowe - na żadnym etapie analizy danych nie są rozpatrywane odpowiedzi pojedynczych osób w połączeniu z ich danymi osobowymi.
Po pierwsze, masz możliwość zobaczyć, jak wyglądają badania psychologiczne i niejednokrotnie dowiedzieć się czegoś na swój temat. Badania te mają bardzo różny charakter. Mogą to być testy psychologiczne, eksperymenty z dziedziny psychologii społecznej, różnego rodzaju zadania na komputerze, a także różnego rodzaju miary psychofizjologiczne (EEG, fMRI, TMS, okulograf itp).
Po drugie, uczestnicząc w badaniach możesz realizować kurs "Badania naukowe w psychologii", który jest traktowany jak każdy inny kurs, co oznacza, że można za niego uzyskać punkty ECTS; ich liczba jest zależna od zasad obowiązujących na konkretnym wydziale - otrzymuje się tyle ECTSów, ile należy się za 30-godzinne ćwiczenia na zaliczenie.
Po trzecie możesz zapisać się na badania za wynagrodzeniem. Wtedy kwestia gratyfikacji jest dość oczywista.
Aby uzyskać zaliczenie należy zgromadzić 30 jednostek uczestnictwa (1 jednostka = do 45 minut uczestnictwa w badaniu). System działa na zasadzie "wszystko albo nic" - aby uzyskać zaliczenie trzeba zebrać wszystkie jednostki; nie można dostać mniejszej liczby punktów ECTS za krótszy udział w badaniu. Można jednak badania realizować przez cały okres studiów. Oznacza to, że gromadzisz jednostki uczestnictwa (wpisywane po każdym badaniu do systemu przez prowadzącego badanie), a gdy je skompletujesz możesz uzyskać wpis.
W zgodzie z zarządzeniem Rektora nr 59 "W sprawie harmonogramu czynności związanych z rozliczaniem i organizacją zajęć w systemie USOS..." procedura uzyskania zaliczenia jest dwuetapowa. W pierwszym etapie kurs musi być dodany do Twojej deklaracji wyboru przedmiotów na najbliższy semestr, w drugim etapie dostajesz zaliczenie na koniec semestru. Pamiętaj, że nie ma możliwości zaliczenia kursu bez dodania go uprzednio do deklaracji, a więc od uzyskania 30 punktów do otrzymania zaliczenia musi upłynąć co najmniej jeden semestr.
Aby rozpocząć procedurę uzyskania zaliczenia, należy na adres: michal.kuniecki[at]uj.edu.pl wysłać następująco sformatowanego maila:
Temat maila: ZALICZENIE BADAN
Treść maila: Nr albumu, Imie i Nazwisko
w odpowiedzi na tak sformatowanego maila zarządzający Systemem sprawdzi czy rzeczywiście osoba uzbierała 30 pkt w systemie badań. Jeśli tak, to kurs "Udział w badaniach psychologicznych" zostanie automatycznie dopisany do deklaracji przedmiotów na najbliższy semestr, a zaliczenie zostanie wystawione na koniec semestru. Żadna dodatkowa aktywność ze strony wnioskującego o zaliczenie przedmiotu nie będzie konieczna.
Newsletter z ofertą badań zawiera linki do konkretnych badań. Po kliknięciu w link trafisz na stronę, na której będą wypisane wszystkie wolne terminy w ramach danego badania. Wystarczy kliknąć na odpowiedni odnośnik, tym samym deklarując chęć przyjścia na konkretny termin badania. W przypadku badań prowadzonych za pomocą aplikacji internetowych, np. badań ankietowych, które nie wymagają obecności w Instytucie, system nie będzie automatycznie obsługiwał terminów. W takim wypadku w liście z zaproszeniem znajdzie się link do odpowiedniej strony w Internecie.
Informacje na temat samego badania i jego specyfiki są najczęściej przekazywane w przesłanym wcześniej mailu. Natomiast ogólny schemat badania wygląda następująco: po przybyciu na miejsce osoba prowadząca badanie udzieli Ci wszystkich wskazówek i instrukcji niezbędnych do udziału w badaniu, w tym mniej więcej co się będzie działo w jego trakcie, a także ile ono powinno potrwać. Następnie wypełnisz zgodę na udział w badaniu, tym samym przyjmując do wiadomości, że w każdej chwili możesz zrezygnować z uczestnictwa w badaniu. Po zakończeniu badania osoba je prowadzą wyjaśni Ci cel badania, w których brałeś/brałaś udział. Po zakończeniu badania osoba prowadząca ma obowiązek wpisać Ci odpowiednią liczbę punktów lub wypłacić uzgodnione wynagrodzenie.
Wybierając się na badanie, postaraj się być w miarę wypoczętym/ą, nie być pod wpływem żadnych środków zmieniających świadomość. Jeśli masz wadę wzroku - weź okulary lub szkła kontaktowe.
Punkty zazwyczaj dodawane są przez eksperymentatora po zakończeniu całego badania (które może trwać np. miesiąc), a nie poszczególnych sesji badawczych; najczęściej więc należy cierpliwie poczekać. Jeżeli jednak upłynął dłuższy czas, a jednostki nadal się nie pojawiły w systemie, to należy skontaktować się z osobą prowadzącą badanie, w celu wyjaśnienia sytuacji. Adresy mailowe wszystkich pracowników naukowych i doktorantów znajdują się na stronie IPs psychologia.uj.edu.pl. W systemie podane są również dane kontaktowe do osób prowadzących badanie.
W przypadku badan ankietowych system automatycznie przyzna punkty zaraz po zakończeniu badania. Ewentualnie zrobi to osoba prowadząca po zakończeniu całego badania (jak w przypadku badan stacjonarnych).
Nie ma jednego, stałego terminu. Eksperymentatorzy samodzielnie ustalają terminy swoich badań i zapraszając do udziału, wskazują możliwe dni i godziny, w których można się na badanie zgłosić; najczęściej jest klika opcji do wyboru przy każdym eksperymencie.
Nie, jednostki za udział w badaniach nie przepadają, możesz je zbierać przez cały czas trwania studiów. W następnym roku akademickim zaczynasz z taką liczbą jednostek, jaką udało Ci się do tej pory uzbierać.
Nie, nie masz obowiązku uczestniczenia w każdym badaniu, o którym zostaniesz poinformowany; od Ciebie zależy, jak często będziesz przychodzić na badania. Jeśli nie odpowiada Ci np. termin albo tematyka badania, to możesz nie skorzystać z przesłanego zaproszenia.
Tak, o ile tylko spełnia warunki wzięcia udziału w badaniu podane przez osobę je prowadzącą. W takiej sytuacji najlepiej niech ta osoba własnoręcznie zarejestruje się w systemie na stronie WWW badania.psychologia.uj.edu.pl i wybierze odpowiednie badanie. Może też nie rejestrować się w bazie i bezpośrednio zgłosić się do osoby prowadzącej (w takiej sytuacji jednak osoba ta nie będzie mogła dostać punktów za uczestnictwo).
W badaniach mogą brać także udział osoby spoza Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Nie, konto ulega automatycznej dezaktywacji gdy przez rok użytkownik nie zalogował się. W każdej chwili możesz oczywiście przywrócić swoje uczestnictwo w systemie (logując się do niego).
Na Twoje żądanie administratorzy mogą również całkowicie usunąć Twoje konto, oraz wszelkie dane z nim związane, z bazy. Aby usunąć konto należy na adres: system.badan@uj.edu.pl wysłać następująco sformatowanego maila:
Temat maila: USUNIECIE KONTA
Treść maila: Imie i Nazwisko
To zależy od tego, jak często będziesz odpowiadać na zaproszenia eksperymentatorów. Możliwe jest zebranie jednostek w ciągu jednego roku akademickiego, ale wiąże się to z udziałem w większości prowadzonych badań. Najczęściej zbieranie jednostek zajmuje ok. 1,5 roku. Są też osoby, które zbieranie punktów rozkładają nawet na okres kilku lat
Dostęp do podawanych danych mają wyłącznie pracownicy i doktoranci Instytutu Psychologii UJ, którzy prowadzą badania naukowe w ramach tej jednostki i dysponują aktualnym upoważnieniem do przetwarzania danych osobowych w Systemie. Podane dane są wykorzystywane tylko i wyłącznie w celu rekrutowania osób badanych i przekazywania informacji o badaniach.
Po pierwsze postaraj się unikać takiej sytuacji. Umówienie większej liczby osób badanych jest zawsze dużym przedsięwzięciem logistycznym, wymaga rezerwacji sali / laboratorium, a niekiedy wynajęcia odpowiedniego sprzętu. Jeśli nie przyjdziesz na badanie, osoba badająca zazwyczaj nie będzie już w stanie zaprosić na Twoje miejsce nikogo innego, a czasami ponosi koszty związane z rezerwacją miejsca/wykorzystania specjalistycznych narzędzi badawczych.
Zawsze jednak zdarzają się wypadki losowe, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć. W takiej sytuacji daj znać jak najszybciej osobie prowadzącej badanie, że nie będziesz mógł/mogła w nim uczestniczyć (telefon / mail).
Jeśli Twoja nieobecność na badaniu będzie ewidentnie wynikać z Twojej niefrasobliwości (np. nie skontaktujesz się w ogóle lub dasz znać na 5 minut przed badaniem), osoba prowadząca badanie może to zaznaczyć w bazie danych. W takiej sytuacji znacznie się zmniejsza szansa, że w przyszłości inne osoby badające będą skłonne informować Cię o badaniach.
Napisz na adres system.badan@uj.edu.pl i opisz dokładnie, w jaki sposób doszło do błędu, kiedy to było, na czym on polegał i jaki był jego wynik.